Ameliyatlı Genital Estetik

Ameliyatlı genital estetik sarkma, renk bozukluğu, genişleme ve büyüme gibi problemleri cerrahi müdahale ile ortadan kaldırmak amaçlı yapılan estetiklerdir. Ergenlikle beraber labiumlar büyümeye başlar. Kadınlarda sadece estetik olarak değil, fonksiyonel olarak da bu büyüme sorunlara neden olabilmektedir. Ayrıca ilerleyen yaşlarda büyük dudakların (labium majoraların) altındaki yağ dokusu azalabilir ve genital bölge cilldinde sarkmalar meydana gelebilir. Doğum sonrası vajinada genişleme, perine cildinde deformasyonlar oluşabilmektedir. Cerrahi yöntem ile tüm bu patolojileri düzeltip genital bölgenize fonksiyonel ve estetik görünüm kazandırmamız mümkün olmaktadır.

Genital Estetik Ameliyatları Nelerdir?

Genital estetik ameliyatları kişinin şikayetine ve doktorun tavsiyelerine göre değişkenlik gösterir. Genital estetik ameliyatlarının pek çok çeşidi vardır.

Labioplasti (İç Dudak Estetiği)

Labioplasti nedir? Labioplasti iç ve dış dudak ameliyatlarının tümüneverilen isimdir. Ancak halk arasında labioplasti sözü ile kastedilen, daha çok iç dudaklara yapılan cerrahi müdahale işlemleridir. Çünkü en sık başvurulan genital estetik ameliyatları iç dudaklara yapılan ameliyatlardır.

Dış Dudak Estetiği

Dış dudaklardaki küçültme/ azaltma işlemleri genital organlardan biri olan dış dudaklardaki fazla yağları almak ya da çok fazla dolgunluk durumunda keserek bu bölgeyi inceltmek olarak tanımlanır.

Klitoral Hudoplasti

Klitoris kadın cinselliği için çok önemli noktadır. Klitoral Hudoplasti ya da klitoral estetik ameliyatı, vulvanın üst kısmında bulunan klitoris bezinin üzerine örten kısma uygulanan estetik operasyonudur.

genital-estetik

vajinal-estetik-fiyatlari

Vajinoplasti

Yapı olarak geniş ya da sık sık tekrar eden doğumlar sebebiyle genişlemiş vajinanın cerrahi müdahale ile daraltılması işlemidir ve bu işlem ameliyatlı genital estetik operasonları arasında en yaygın olanlardan biridir. Yapılan bu estetik hem kadın hem de partneri için cinsel hayatı daha iyi hale getirir.

Perine Estetiği

Bu estetik çoğu zaman doğum dikişlerinin izlerinin düzeltilmesi ya da çıkartılması için yapılsa da bazı kadınlarda doğum yapmasalar da bu işleme ihtiyaç duyulabilir.

Monsplasti (mons bölgesi estetiği)

Monsplasti uygulaması özellikle pubis bölgesindeki cilt sarkması, torba biçiminde yağ depolanması olan hastalarda tercih edilen genital estetik ameliyatı türüdür.

Vajina Gençleştirme

Vajina gençleştirme (vajinal rejüverasyon) terimi son dönemlerde sık sık kullanılan bir ifade. Vajina gençleştirme zaman içinde hem hormonlar hem kollajen dokudaki bozukluklar eski formunu, sıkılığını kaybeden veya vajina ve dış genital bölgeye uygulanan işlemlerin bütününe verilen bir isimdir.

Kızlık Zarı Onarımı (Hymenoplasti)

Kızlık zarı dikimi, hymenoplasti adıyla da bilinen bir ameliyattır. Kızlık zarı onarımı da vajina estetiği operasyonlarından biridir.

labioplasti-nedir

genital-estetik-neleri-kapsar

Büyük Dudak Yağ Dolgusu

Büyük dudaklar, dış genital bölgede bulunan üzeri tüylü bölümdür. Büyük genital dudak yağ dolgusu ise bu bölgenin daha dolgun ve daha genç görünmesi için yapılan bir genital estetik operasyondur.

Mezoterapi

Genital bölgelerdeki sarkmalar ve kırışıklığı gibi problemlerde genital bölge PRP işlemi yapılabilir. Dış genital bölgedeki lekelerde, renk değişikliği ve kararma sorunlarında renk açma için genital bölge PRP’si yapılabilir.

Barbie Vajina Estetiği

Barbie vajina estetiği dış genital bölgenin kız çocuğu vulvasına benzeyen bir görünümü hedef alan genital estetik uygulamadır.

Vajina Estetiği Zor mu?

Tüm ameliyatların kendine göre risk ve zorlukları olmakla birlikte, genital estetik operasyonları çoğu zaman zor ve riskli operasyonlar değildir.

Vajina Estetik Ameliyatı Devlet Karşılıyor mu?

Vajina estetiğini SGK karşılar mı sorsuna yanıtı şöyle verebiliriz; Vajina estetiği, vajinoplasti, labioplasti, Barbie Vajina, G shot gibi ameliyatlar devlet tarafından karşılanmayan operasyonlardandır. Çünkü bu işlemler estetik ameliyatlardır ve devlet estetik ameliyatları karşılamamaktadır.

Doç. Dr. Çiğdem Yayla Abide

İngilizce eğitim veren Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesini 1998 yılında kazanarak; Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olma yolunda ilk adımlarını atan Doç. Dr. Çiğdem Yayla Abide, 2005 yılında Tıp Eğitimini başarı ile tamamlamıştır. Tıp Fakültesinde göstermiş olduğu üstün başarının ardından, TUS sınavında yüksek derece ile ilk tercihi olarak kazandığı Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, göreve başlamıştır. Devlet hizmet yükümlüğünü yerine getirmek için Nallıhan Hastanesinde 2011- 2014 yılları arasında çalıştıktan sonra, Zeynep Kamil Hastanesine geri dönmüştür. 2018 yılında Doçentlik ünvanını almış ve Zeynep Kamil Hastanesi’ nde eğitim kadrosunda görev almıştır. 2021 yılında Zeynep Kamil Hastanesinden ayrılmış ve 2022 yılı itibarı ile İstanbul Ataşehir kadın doğum kliniğinde bilgi ve tecrübesini hastaları ile paylaşmaya başlamıştır.