Kadın Hastalıkları

Kadın hastalıklarının erken tanısında ve önlenmesinde rutin olarak yapılan kadın doğum muayeneleri çok önemlidir. Rutin kadın doğum muayeneleri; ilk menstrüel dönemden itibaren gerçekleştirilmelidir.

Rutin olarak yapılan jinekolojik muayene kadının herhangi bir şikayeti olmasa dahi yılda 1 defa yaptırılmalıdır. Aktif cinsel yaşam başladıktan sonra ya da 18 ila 65 yaş arası her kadının yılda 1 defa rutin jinekolojik muayenesini yaptırması birçok kadın hastalığının erken tanı ve tedavisi açısından çok önemlidir. Yumurtalık kisti, bulaşıcı cinsel hastalıklar, miyomlar ve erken evre kanser türleri gibi pek çok hastalık, rutin kontroller ile tespit edilebilmektedir.

Rutin kontrol zamanları haricinde hamilelik şüphesi, normal olmayan vajinal kanamalar, idrara çıkarken yanma, kötü kokulu ve renkli vajinal akıntı, enfeksiyon varlığı ya da pelvik bölgede ortaya çıkan bir sancı durumu varsa çok geçmeden hekiminize başvurmalısınız.

doc-dr-cigdem-abide

Kadın Hastalıkları Nelerdir?

Kadın hastalıkları aynı zamanda jinekolojik hastalıklar olarak da bilinen; yumurtalık, vajina, serviks, fallop tüpleri gibi kadın üreme sistemini içermektedir. Kadın hastalıklarında adet problemleri, cinsellik, kısırlık, menopoz, doğum kontrolü gibi problemlerinin tanısı konulup tedavisi yapılmaktadır. Kadın hastalıkları bazı durumlarda fark edilemeyip, ancak rutin muayeneler ile tespit edilmektedir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Doç. Dr. Çiğdem Yayla Abide jinekolojik alanda muayene, tanı, tedavi hizmeti vermektedir. 

En Çok Görülen Kadın Hastalıkları

En sık görülen kadın hastalıkları; ağrılı adet görme ya da adet görememe gibi adet problemleri, polikistik over hastalığı, vajinal akıntı sorunu, çikolata kisti olarak da bilinen endometriozistir. Bu hastalıkların belirtileri görüldüğü zaman mutlaka uzman bir kadın hastalıkları doktoruna muayene olunmalıdır. Kadınlarda kasık ağrısı birçok sebepten kaynaklı olabileceği gibi üreme organlarından kaynaklı bir sorun da ortaya çıkabilmektedir. Kasık ağrısının nedeni yumurtalıktaki bir kist, dış gebelik olabilmektedir. En çok görülen kadın hastalıkları aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir.

 • Adet düzensizliği
 • Yumurtalık kisti
 • Miyom
 • Endometriozis
 • Polikistik over sendromu
 • HPV
 • Polip
 • Jinekolojik kanserler
 • Vajinal mantar
 • Vajinal akıntı
 • Dış gebelik
 • Menopoz
 • Vajinismus
 • Cinsel fonksiyon bozuklukları
 • PMS yani adet öncesi sendrom

rutin-jinekolojik-muayene

kadin-dogum-muayenesi

Kadın Hastalıklarında Tedavi Yöntemleri

Kadın hastalıklarında tedavi yöntemleri hastalığa göre farklı yöntemleri içermektedir. Tedavi yöntemleri arasında ilaçla tedavi, alternatif yöntemler ve cerrahi girişimler bulunmaktadır. Hastanın ihtiyacına ve hastalığın durumuna göre uzman doktor tarafından uygun tedavi yöntemi belirlenmektedir. Özellikle laparoskopik ameliyatlar pek çok kadın hastalığının tedavisi için uygun bir yöntemdir. Endometrioma, miyom ameliyatı, yumurtalık kisti, dış gebelik, fallop tülerinin alınması, rahim kanseri gibi hastalıkların tedavilerinde kapalı cerrahi olarak bilinen laparoskopik cerrahi uygulanmaktadır. Miyom sayısı fazlalığında açık cerrahi daha sık yapılmaktadır. HPV için öncelikle genç yaşta HPV aşısı önerilmekte, sonraki dönemlerde de düzenli ilişkisi olan kişilerden yılda bir kere smear testi alınmaktadır. Smear testi ile fark edilen rahim ağzındaki anomaliler erken tanı konularak kansere dönüşmeden tedavi edilmektedir.

Kadın Doğum Muayenesi Nedir?

Kadın doğum muayenesi, jinekolojik muayene bir kadının jinekolojik sağlığını değerlendirmek için yapılan muayene türüdür. Bu muayene ile yumurtalık kistleri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, erken evredeki kanserin belirtileri fark edilebilir. Jinekolojik muayene her kadının rutin olarak yaptırması gereken önemli bir aşamadır. Vajinal akıntı, vajinal kanama, vajinal mantar gibi sorunlar için de kadın doğum muayenesi, tanı konulması açısından önemlidir.

Aktif cinsel hayatı olan hatta çocuk sahibi olan kadınlarda dahi vajinal muayene esnasında acı hissetme korkusu görülebilmektedir. Fakat bu korkunun gereksiz olduğunu anlamak için; vajina yapısını, muayene sırasında kullanılan aletlerin boyutlarını ve malzemelerini bilmek yeterlidir. Jinekolojik muayene sırasında sıklıkla kullanılan spekulum isimli alet, penisten çok daha incedir. Öte yandan vajinal ultrason cihazı ya da spekulum gibi aletler üzerine, vajinaya girilmeden önce bol miktarda jel uygulanır. Böylelikle alet kayganlaşarak vajinaya kolaylıkla girer. Yalnızca spekulumun, vajinada yeterli açıklığı sağlaması amacıyla bir miktar açılması, biraz baskı hissi yaratacaktır ve bu da acıya sebep olabilecek şiddette bir baskı değildir. Kullanılan bir diğer alet de smear testi için kullanılan smear çubuğudur. Çubuğun ucundaki fırça benzeri yapı, son derece yumuşaktır ve tahriş edici herhangi bir malzeme içermez.

Kadın Doğum Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kadın doğum muayenesinde doktor şikayetinizi dinledikten ve tıbbi geçmişinizle ilgili olarak sizinle görüştükten sonra jinekolojik muayene için farklı bir oda ya da odanın farklı bölümüne geçiş yapılmasını istemektedir. Doktorunuzun asistanı size bir önlük vererek ve kıyafetlerinizi elbiselerinizi çıkarıp hazırlanmanızı rica eder. Jinekolojik masa denilen muayene masasına uzandığınızda artık muayeneye hazırsınız demektir. Jinekolojik muayene, elle ve spekulum denilen steril tek kullanımlık bir alet ile yapılır. Ardından ise jinekolojik organların ultrason değerlendirilmesi yapılarak sona erer. Gereken durumlarda rektal muayene de yapılabilir.

Doktor ilk önce vulvaya dışardan bakarak herhangi bir yara, şişlik, kızarıklık gibi belirtiler olup olmadığını inceler. Daha sonra jinekolojik aletler kullanarak vajinal muayene yapar. Yapılan muayene esnasında hafif bir rahatsızlık hissi olabilir ancak başka bir ağrı yaşanmaz. Muayene ortalama 10-15 dakika kadar sürer.

Jinekolojik muayene sırasında vücudun şu bölümleri tetkiklere tabi tutulur;

 • Vulva (dış genital organlar)
 • Rahim (Uterus)
 • Rahim ağzı (serviks)
 • Yumurtalıklar
 • Mesane

kadin-dogum-muayenesi-nedir

kadin-dogum-muayenesi-nasil-yapilir

Kadınların Mutlaka Yaptırması Gereken Rutin Tetkikler

Kadın doğum muayenesi, genç yaştan itibaren tüm kadınların yaptırması gereken ve bazı hastalıkların erken tanısı açısından oldukça önemli bir yeri olan muayenedir. İlk cinsel ilişkiden ya da 21 yaşından itibaren rahim ağzınızdan yıllık veya en geç 3 yıl aralar ile smear (smir) testi alınmasını ve 25 yaşından sonra bu teste HPV (Human Papilloma Virüs) tarama testinin eklenmesini önermekteyiz.

Her banyoda meme muayenesini kendinizin yapmanızı, 40 yaşından sonra ise düzenli aralıklarla mamografi ve meme ultrasonu yaptırmanızı önermekteyiz. 50 yaşından sonra ise belirli aralıklar ile gaytada gizli kan baktırıp ve kolonoskopi yaptırmanızı, kolon kanseri erken tanı ve önleme açısından tavsiye etmekteyiz.

Jinekoloji Nedir?

Jinekoloji kadın üreme sağlığına, bu alandaki tanı ve tedavilere odaklanan bir tıp dalıdır. Kadın cinsel sağlığını korumak, kadın hastalıklarını teşhis etmek, kadın hastalıklarını tedavi etmek için jinekologlar hizmet sunmaktadır. Kadınların şikayetçi oldukları konularda bilgi edinmelerini ve yıllık rutin muayenelerini gerçekleştirmeleri için başvurdukları bölümdür. Jinekolojik muayene çoğu kadın için korkutucu olabilmektedir ancak üreme sağlığınızı, vajina ve rahim gibi organlarınızdaki problemleri çözüme kavuşturabilmek için oldukça önemlidir.

Rutin Jinekolojik Muayene Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadın doğum muayenesi esnasında smear testi yapılma ihtimali olduğundan, doktorun önerdiği başka bir durum olmadığı sürece muayene zamanınızı regl kanaması bittikten sonraki döneme denk getirmenizde yarar vardır. Kadın doğum muayenesinden ortalama 2 gün öncesinde, tampon kullanımı, cinsel ilişki, vajina içerisine sıkılan herhangi bir sıvı, köpük ya da jel madde, tedavi amaçlı sürülen krem veya temizleyici sıvı kullanımı tamamen kesilmelidir.

Daha önce hiç cinsel ilişki yaşanmayan kişiler için ise doktor uygun muayene yöntemini seçecektir. Bu kişilerde bazı durumlar haricinde vajinal muayene yapılmaz, rektal muayene yapılabilir veya abdominal ultrasonografi ile tetkikler tamamlanabilir.

adet-menstrual-donemi

Adet Düzensizliği

Kadının üreme fonksiyonlarının düzenli ve iyi çalıştığının göstergesi olan menstrüel dönemin süresi kadınlarda farklılık gösterebilmektedir. 21-35 gün arasında gerçekleşen adet döngüsü normal olarak kabul edilmektedir. İlk adet kanamasından diğer adet kanamasına kadar geçen süreye bir siklus denilmektedir.

Devamını Oku
yumurtalik-kistleri

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık kistleri kadınlarda her yaşta görülebilmektedir ancak çoğunlukla üreme çağında izlenmektedirler. Yumurtalık kisti görüldüğünde bu durum sizin kısır olduğunuz veya kanser olduğunuz anlamına gelmemektedir. Kistler çoğu kadında adet döngüsünün belirli dönemlerinde oluşup bir sonraki adet döngüsünde yok olmaktadırlar. Bunlar fonksiyonel kistlerdir ve zararsızdır.

Devamını Oku
ergenlik-ve-yetiskinlik-donemi

Kadınlarda Ergenlik Dönemi

Bireyler anne karnından başlayarak çocukluk, ergenlik, yetişkinlik, yaşlılık dönemlerinden geçmektedirler. Ergenlik dönemi çocukluk ile yetişkinlik dönemi arasındaki geçiş dönemidir. Ergenlik dönemi biyolojik, psikolojik ve fiziksel değişimlerin yaşandığı, bir kadının belki de yaşadığı en karmaşık dönemdir.

Devamını Oku
menopoz

Menopoz

Menapoz bir kadının bir sene hiç adet olmaması durumudur. Yunanca Mens (ay), Pause (durmak) demektir. Menapozda yumurtalıklardaki foliküller tükenmekte ve buna bağlı olarak östörojen miktarı çok azalmaktadır.

Devamını Oku
miyom-ameliyati

Miyom Ameliyatı

Rahmin kas tabakası üzerinde gelişen miyomlar her 100 kadının 20’sinde görülebilen kitlelerdir. Bu kitlelerin oluşum sebebi tam olarak bilinmez. Genellikle iyi huylu olan miyomlar 50 yaş üzerindeki kadınların neredeyse yüzde ellisinde görülmektedir. Miyomlar genellikle birden fazla sayıda gelişirler. Miyomların tedavisi farklı şekillerde yapılabilir. Miyom ameliyatı da uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir.

Devamını Oku
hpv-nedir

HPV Nedir?

HPV; İnsanlarda yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Bazı bireylerde herhangi bir soruna ve belirtiye yol açmazken bazılarında ise genital siğil oluşumuna neden olmaktadır.

Devamını Oku
hpv-asisi

HPV Aşısı

Human Papilloma Virüs (HPV) kadınlarda rahim ağzı, makat ve genital organların kanserlerine erkeklerde ise penis ve makat kanserlerine sebep olabilen bir virüstür. Pek çok türü olan bu virüsün kadınlarda ve erkeklerde baş, boyun ve boğaz kanserlerine ve siğillere de sebep olabileceği bilinmektedir. HPV sık rastlanan bir virüs türüdür ve geliştirilen HPV aşıları ile HPV’den korunmak mümkündür.

Devamını Oku
genital-sigil

Genital Siğil

Genital siğil hem kadınlarda hem erkeklerde görülen ve HPV virüsünün sebep olduğu bir sağlık problemidir. Cinsel ilişki yolu ve temas ile kişiden kişiye bulaşabilen siğilleri çeşitli yöntemlerle tedavi etmek mümkündür.

Devamını Oku
rahim-kanseri

Rahim Kanseri

Rahim kanseri, meme, akciğer ve kalın bağırsak kanserinden sonra en sık görülen dördüncü kanser olarak bilinmektedir. Anormal rahim kanamalarının olması bu kanserin en sık karşılaşılan belirtileri arasında yer almaktadır.  

Devamını Oku
rahim-anomalileri

Rahim Anomalileri

Rahim anomalileri kadın üreme sistemini etkiler ve genelde doğuştan gelir. Rahim anomalileri rahmin boyutu, bölünmesi, şekli ya da yerleşiminde farklılıklar görülmesidir.  

Devamını Oku
rahim-agzi-kanser-tarama-testleri-smear-ve-hpv

Rahim Ağzı Kanser Tarama Testleri

Rahim ağzı kanseri dünyada kadınlarda meme kanserinden sonra ikinci sıklıkta görülen kanserdir.Rahim azğı kanseri önleneblir bir kanserdir bu yüzden düzenli taramaları yaptırmalı ve bazı belirtilere dikkat etmeliyiz.

Devamını Oku
miyom

Miyom (Myom)

Rahimde bulunan düz kasın anormal çoğalması ile oluşan iyi huylu kitlelerdir. Düzgün sınırlı kitlelerdir. Yerleşim yerlerine göre sınıflandırılmaktadırlar (submuköz, intramural, subseröz, saplı vb.). miyom ameliyatı, miyom tedavisi miyom ameliyatı İstanbul myom ameliyatı İstanbul.

Devamını Oku
leep-konizasyon

Leep Konizasyon

Konizasyon işlemi rahim ağzının bir kısmının koni şeklinde çıkarılması işlemidir. Rahim ağzının koter enerjisi ile yakarak çıkarılması sıcak konizasyon yani LEEP işlemidir. Lokal anestezi veya genel anestezi ile yapılabilir. Hasta litotomi pozisyonuna alınır yani jinekolojik masaya yatırılır. Steril örtümü takiben, spekulum ile rahim ağzı görüntülenir. Lugol ile rahim ağzı boyanır. Boyanmayan alanlardan, ucunda tel olan ve koter cihazına bağlı olan kalem gibi bir alet ile geniş biyopsi alınır. Hem tanı konulur hem de tedavi yapılmış olunur. İşlem sırasında kanamayı durdurmak için rahim ağzına bazen monsel dediğimiz özel solüsyonlar sürebilir veya dikiş atabiliriz.

Devamını Oku
kolposkopi

Kolposkopi Nedir?

Kolposkopi, büyüteç yardımı ile optik sistem kullanılarak dijital veya dürbün şeklinde mikroskoba benzeyen aletler ile rahim ağzını inceleyen bir yöntemdir. Kolposkop yardımı ile rahim ağzı 20-40 kat büyütülerek (250 kata kadar büyütme sağlanabilmektedir), gözle görünmeyen lezyonların görünür hale gelmesi sağlanmaktadır. Şüphelenilen alanlardan ise biyopsi alınmaktadır.

Devamını Oku
polipler-rahim-agzi-ve-rahimde

Polip

Polipler, rahim iç duvarından köken alan ve içeriye doğru uzmanım gösteren, et beni gibi oluşumlardır. Tek veya çoklu olarak görülebilecekleri gibi, çeşitli büyüklüklerde olabilirler.  

Devamını Oku

Doç. Dr. Çiğdem Yayla Abide

İngilizce eğitim veren Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesini 1998 yılında kazanarak; Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olma yolunda ilk adımlarını atan Doç. Dr. Çiğdem Yayla Abide, 2005 yılında Tıp Eğitimini başarı ile tamamlamıştır. Tıp Fakültesinde göstermiş olduğu üstün başarının ardından, TUS sınavında yüksek derece ile ilk tercihi olarak kazandığı Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, göreve başlamıştır. Devlet hizmet yükümlüğünü yerine getirmek için Nallıhan Hastanesinde 2011- 2014 yılları arasında çalıştıktan sonra, Zeynep Kamil Hastanesine geri dönmüştür. 2018 yılında Doçentlik ünvanını almış ve Zeynep Kamil Hastanesi’ nde eğitim kadrosunda görev almıştır. 2021 yılında Zeynep Kamil Hastanesinden ayrılmış ve 2022 yılı itibarı ile İstanbul Ataşehir kadın doğum kliniğinde bilgi ve tecrübesini hastaları ile paylaşmaya başlamıştır.