Aile Planlaması

Aile planlaması nedir sorusunun yanıtı çok önemlidir. Çünkü özellikle gelişmekte olan ülkelerde ve düşük-orta gelirli ülkelerde üreme çağındaki kadınların yarısı çocuk istememektedir ancak milyonlarcası planlamadan ve istemeden gebe kalmaktadır. Ve bu gebelikler kürtaj veya önermediğimiz birçok yöntem ile sonlandırılmaya çalışılmaktadır. Kadınlarda yarattığı stres, üzüntünün yanında, enfeksiyon, rahimde yapışıklık durumu, tekrar çocuk sahibi olamama, ölüme kadar giden üzücü olaylarla sonuçlanabilmektedir. Aile planlaması tam da bu konuda yardımcı olmaktadır.

Aile Planlaması Nedir?

Aile planlamasının amacı istenmeyen gebelikleri sonlandırmak değil, istenmeyen gebeliklerin oluşmasını önlemek, istenen gebeliklerin sağlıklı bir şekilde uygun zaman ve ortamda, planlı olarak gerçekleşmesini sağlamak için çiftlere yardımcı olmaktır.

doc-dr-cigdem-abide

Aile Planlaması Ne İşe Yarar?

Aile planlaması sayesinde evliliğinizin, hayatınızın ve kariyerinizin gidişatını kendiniz belirleme fırsatına sahip olursunuz.

Aile planlamasının yararları şu şekilde sıralanabilir;

 • Hayatınızı kurtarır. Sık ve çok hamile kalmayı önleyerek gebeliğe ve doğuma bağlı oluşabilecek hastalıkları önlemektedir.
 • Anne ve çocukların daha sağlıklı olmasını sağlar.
 • Daha az çocuk ve her bir çocuğa daha fazla zaman ve bütçe ayrılmasını sağlar.
 • Hamileliği ertelemeyi ve genç yaştaki kadınların okula devamını sağlamaktadır.

aile-planlamasi

aile-planlamasi-ne-ise-yarar

En Erken Gebelik Yaşı Ne Olmalıdır?

Reşitlik yaşı olan 18 yaşın altında gebe kalınması hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan önerilmemektedir.

İki Doğum Arası En Az Ne Kadar Süre Olmalıdır?

İki doğum arasındaki süre en az 2 yıl olmalıdır. Rahmin ve vücudun kendini toparlaması için en azından 2 yıl beklenmelidir.

En Çok Kaç Sezaryen Doğum Yapılabilir?

Kesin net bir sayı belirtilmek doğru olmaz. İkinci sezaryenden sonrası risklidir. Ancak genel görüşe göre üç sezaryenden sonra plasenta yapışma anomalileri ve ameliyat komplikasyonlarının artması sebebi ile 2 sezaryen doğumdan sonra gebe kalınmaması önerilmemektedir. Aile planlaması bu noktada büyük önem taşır.

Aile Planlaması Yöntemlerinden En Etkili Olanı Hangisidir?

Aile planlaması yaparken birtakım soruların cevaplarını aldıktan sonra danışanlarıma eğitim verip beraber seçim yapmamızı tercih etmekteyim, bu sorular;

 • Kaç yaşındasınız?
 • Çocuk sahibi olmak istiyor musunuz?
 • Hamilelikten korunmak mı istiyor musunuz
 • Çocuğunuz var mı?
 • En son ne zaman doğum yaptınız?
 • Emziriyor musunuz?
 • Doğumdan sonraki ilk 6 ay içerisinde misiniz?
 • Bildiğiniz bir hastalığınız var mı?
 • Kalıcı bir yöntem mi istiyorsunuz, ileride çocuk yapma planınız var mı?
 • Daha önce aile planlaması eğitimi aldınız mı? Doğum kontrolü için herhangi bir yöntem kullandınız mı? Neleri kullandınız?
 • Partnerinizle konuştunuz mu? Partneriniz size destek oluyor mu?
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan da korunmak istiyor musunuz?

Bu soruların cevaplarına göre daha detaylı bilgi verip, size en uygun olan yöntemi seçmek en doğrusu olacaktır.

aile-planlamasi-yontemleri

dogum-kontrol-yontemleri

Doğum Kontrol Amaçlı Hangi Yöntemleri Kullanabilirim?

Aile planlaması için doğum kontrol yöntemlerini bilmek gerekir. Doğum kontrolünde en etkili yöntem hangisi sorusuna yanıt için şu seçenekleri gözden geçirebilirsiniz;

Gebeliği Önleyici Modern Yöntemler:

 • Kadınlarda: Hormonal Yöntemler ve Rahimiçi Araçlar (Spiraller), Bariyer Yöntemleri
 • Erkeklerde: Bariyer Yöntemi

Gebeliği Önleyici Cerrahi Yöntemler;

 • Kısırlaştırma

Gebeliği Önleyici Doğal Yöntemler;

Adet döngüsü kullanılarak gebelikten korunma ya da gebelik planlama yöntemleridir;

 • Geri çekme yöntemi (Coitus Interruptus)
 • İlk 6 Ay Düzenli Emzirme

En etkili yöntem cerrahi olarak uyguladığımız kadında ve erkekte döl yolunun yani tüplerin kesilip, bağlanmasıdır. Bu yöntem çocuk sahibi olmak istemeyen ve doğum kontrolü ile ilgili sürekli bir çaba göstermek istemeyen çiftlere tavsiye edilebilir.

gebeligi-onleyici-modern-yontemler

Gebeliği Önleyici Modern Yöntemler

Yüzyıllardır pek çok doğum kontrol yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemler, bitkilerden ve kadının kendi vücudunda hissettiği fiziksel özellikler gibi birçok faktörlerden faydalanıp günümüze kadar gelişmiştir. 

Devamını Oku
kurtaj

Kürtaj

Kürtaj ya diğer isimleri ile Dilatasyon Küretaj, Gebelik Terminasyonu, Gebelik Sonlandırılması işlemleri istenmeyen gebeliklerde ya da istenen ama sağlık sorunları nedeniyle gebeliğin devamının önerilmediği durumlarda veya bebeğin anne rahminde kalp atışlarının durduğu durumlarda yapılan, gebeliğin sonlandırılması işlemidir.

Devamını Oku
gebeligi-onleyici-dogal-yontemler

Gebeliği Önleyici Doğal Yöntemler

Gebeliği önleyici doğal yöntemler doğum kontrolünde sık sık tercih edilen bir seçenektir. Bu kontrol yönteminde yüzde yüz korunma sağlanamaz.

Devamını Oku
gebeligi-onleyici-cerrahi-yontemler

Gebeliği Önleyici Cerrahi Yöntemler

Aile planlaması yöntemleri kişiye ve çiftlere özel yöntemlerdir. Geri dönüşümü olan yöntemlerin yanında geri dönüşümü mümkün olmayacak ya da geri döndürülmesi zor, gebelikten korunmada etkinliği en yüksek olan yöntemler cerrahi yöntemlerdir. Gebeliği önleyici cerrahi yöntemler konusunu erkeklere özel yöntemler ile kadınlara özel yöntemler olarak ikiye ayırabiliriz.  

Devamını Oku
kadin-ureme-organlari

Kadın Üreme Organları

Erkek ve kadınların anatomisindeki en büyük farklılık genital organlardadır. Kadın üreme organları nelerdir sorusuna yanıtı kadın üreme organlarını iç ve dış organlar olarak ikiye ayırarak verebiliriz.

Devamını Oku
erkek-ureme-organlari

Erkek Üreme Organları

Erkek üreme organlarının ana görevleri sperm üretmek, depolamak, taşımak ve orgazm olmak ve boşalmak olarak özetlenebilir. Dış üreme organları, penis ve içinde testisleri bulunduran haya torbası (Skrotum) bulunmaktadır.

Devamını Oku
tup-baglama-ameliyati

Tüp Bağlama Ameliyatı

Tüp bağlama ameliyatı ile daha fazla çocuk sahibi olmak istemeyen kişilerin çocuk sahibi olması engellenmektedir.

Devamını Oku

Doç. Dr. Çiğdem Yayla Abide

İngilizce eğitim veren Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesini 1998 yılında kazanarak; Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olma yolunda ilk adımlarını atan Doç. Dr. Çiğdem Yayla Abide, 2005 yılında Tıp Eğitimini başarı ile tamamlamıştır. Tıp Fakültesinde göstermiş olduğu üstün başarının ardından, TUS sınavında yüksek derece ile ilk tercihi olarak kazandığı Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, göreve başlamıştır. Devlet hizmet yükümlüğünü yerine getirmek için Nallıhan Hastanesinde 2011- 2014 yılları arasında çalıştıktan sonra, Zeynep Kamil Hastanesine geri dönmüştür. 2018 yılında Doçentlik ünvanını almış ve Zeynep Kamil Hastanesi’ nde eğitim kadrosunda görev almıştır. 2021 yılında Zeynep Kamil Hastanesinden ayrılmış ve 2022 yılı itibarı ile İstanbul Ataşehir kadın doğum kliniğinde bilgi ve tecrübesini hastaları ile paylaşmaya başlamıştır.