Aile Planlaması

Gebeliği Önleyici Modern Yöntemler

Yüzyıllardır pek çok doğum kontrol yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemler, bitkilerden ve kadının kendi vücudunda hissettiği fiziksel özellikler gibi birçok faktörlerden faydalanıp günümüze kadar gelişmiştir. 

Devamını Oku

Kürtaj

Kürtaj ya diğer isimleri ile Dilatasyon Küretaj, Gebelik Terminasyonu, Gebelik Sonlandırılması işlemleri istenmeyen gebeliklerde ya da istenen ama sağlık sorunları nedeniyle gebeliğin devamının önerilmediği durumlarda veya bebeğin anne rahminde kalp atışlarının durduğu durumlarda yapılan, gebeliğin sonlandırılması işlemidir.

Devamını Oku

Gebeliği Önleyici Doğal Yöntemler

Gebeliği önleyici doğal yöntemler doğum kontrolünde sık sık tercih edilen bir seçenektir. Bu kontrol yönteminde yüzde yüz korunma sağlanamaz.

Devamını Oku

Gebeliği Önleyici Cerrahi Yöntemler

Aile planlaması yöntemleri kişiye ve çiftlere özel yöntemlerdir. Geri dönüşümü olan yöntemlerin yanında geri dönüşümü mümkün olmayacak ya da geri döndürülmesi zor, gebelikten korunmada etkinliği en yüksek olan yöntemler cerrahi yöntemlerdir. Gebeliği önleyici cerrahi yöntemler konusunu erkeklere özel yöntemler ile kadınlara özel yöntemler olarak ikiye ayırabiliriz.  

Devamını Oku
aile-planlamasi-nedir

Aile Planlaması Nedir?

Aile planlaması nedir sorusunun yanıtı çok önemlidir. Çünkü özellikle gelişmekte olan ülkelerde ve düşük-orta gelirli ülkelerde üreme çağındaki kadınların yarısı çocuk istememektedir ancak milyonlarcası planlamadan ve istemeden gebe kalmaktadır. Ve bu gebelikler kürtaj veya önermediğimiz birçok yöntem ile sonlandırılmaya çalışılmaktadır.

Devamını Oku
kadin-ureme-organlari

Kadın Üreme Organları

Erkek ve kadınların anatomisindeki en büyük farklılık genital organlardadır. Kadın üreme organları nelerdir sorusuna yanıtı kadın üreme organlarını iç ve dış organlar olarak ikiye ayırarak verebiliriz.

Devamını Oku
erkek-ureme-organlari

Erkek Üreme Organları

Erkek üreme organlarının ana görevleri sperm üretmek, depolamak, taşımak ve orgazm olmak ve boşalmak olarak özetlenebilir. Dış üreme organları, penis ve içinde testisleri bulunduran haya torbası (Skrotum) bulunmaktadır.

Devamını Oku

Doç. Dr. Çiğdem Yayla Abide

İngilizce eğitim veren Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesini 1998 yılında kazanarak; Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olma yolunda ilk adımlarını atan Doç. Dr. Çiğdem Yayla Abide, 2005 yılında Tıp Eğitimini başarı ile tamamlamıştır. Tıp Fakültesinde göstermiş olduğu üstün başarının ardından, TUS sınavında yüksek derece ile ilk tercihi olarak kazandığı Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, göreve başlamıştır. Devlet hizmet yükümlüğünü yerine getirmek için Nallıhan Hastanesinde 2011- 2014 yılları arasında çalıştıktan sonra, Zeynep Kamil Hastanesine geri dönmüştür. 2018 yılında Doçentlik ünvanını almış ve Zeynep Kamil Hastanesi’ nde eğitim kadrosunda görev almıştır. 2021 yılında Zeynep Kamil Hastanesinden ayrılmış ve 2022 yılı itibarı ile İstanbul Ataşehir kadın doğum kliniğinde bilgi ve tecrübesini hastaları ile paylaşmaya başlamıştır.