Tüp Bebek

tup-bebek-nedir

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek, doğal yöntemler ile bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek yöntemi uzun yıllardır başarı ile uygulanmaktadır. Çiftler pek çok farklı nedenden dolayı bebek sahibi olamamaktadır.

Devamını Oku

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin başvurduğu bir yöntemdir. Birçok çift doğal yollardan çocuk sahibi olmakta zorluk yaşayıp tüp bebek tedavisine başvururlar. Tüp bebek tedavisiyle, çiftlerin çocuk sahibi olma hayalleri gerçeğe dönüşebilir.

Devamını Oku
tup-bebek-tedavisi-nasil-yapilmaktadir

Tüp Bebek Tedavi Yöntemleri

Klasik IVF yönteminde üreme hücreleri aynı yere bırakılarak doğal döllenmenin gerçekleşmesi beklenir. Mikroenjeksiyonda ise seçilen sperm hücresi yumurta hücresinin içine direk olarak enjekte edilmektedir.

Devamını Oku
tup-bebek-asamalari

Tüp Bebek Aşamaları

Tüp bebek tedavisi, en az bir yıl boyunca çocuk sahibi olmayı denemiş fakat doğal yollarla gerçekleştirememiş çiftlerin denediği bir tedavi yöntemidir. Çocuk sahibi olmak için kullanılan bu yöntem, üremeye yardımcıdır ve kadından yumurtalık toplanması, erkekten de sperm toplanması ve bunların laboratuvar ortamında birleştirilmesiyle gerçekleştirilir.

Devamını Oku
tup-bebek-basarisini-etkileyen-faktorler-nelerdir

Tüp Bebek Başarısını Etkileyen Faktörler

Kilo önemlidir. Kilo boyun karesine bölünerek vücut kitle indeksi hesaplanmaktadır. Bu değer 30’un üzerinde ise yani obezite durumunda tüp bebek başarı şansı azaldığı için mutlaka kilo vermesi konusunda hastaya destek olunmalıdır.  

Devamını Oku
tup-bebek-tedavisi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğal yöntemler ile bebek sahibi olamayan çiftler, tüp bebek tedavisi yöntemine başvurmaktadır. Bu yöntemin uzun yıllardır başarı ile uygulandığı gözlemlenmektedir.

Devamını Oku
tekrarlayan-tup-bebek-basarisizligi

Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığı

En az 3 tüp bebek uygulamasında gebelik elde edilememesi veya 10 ve daha fazla embriyonun transferine rağmen gebelik elde edilemediği durumlara ‘tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı’ denilmektedir. 

Devamını Oku
embriyo-transferi-hakkinda-merak-edilenler

Embriyo Transferi Hakkında Merak Edilenler

Yumurta toplama işleminden 2-6 gün sonra inkübatörlerde büyütülen embriyolar, steril şartlarda, hasta anestezi almadan, ince bir kateter aracılığıyla rahim içerisine verilmektedir.

Devamını Oku
yumurta-dondurma-islemi-nedir-nasil-yapilir

Yumurta Dondurma İşlemi Nedir?

Günümüzde artık birçok kadın kariyeri nedeniyle çocuk istemini ertelemektedir. Ancak yapılan çalışmalar ve tecrübelerimiz ise, erken yaşın, doğal yolla veya tüp bebekle sağlıklı gebelik oluşması için gereken en önemli etken olduğunu göstermektedir.

Devamını Oku
tup-bebek-tedavi-fiyatlari-ucretleri

Tüp Bebek Tedavi Fiyatları

Tüp bebek fiyatları pek çok farklı etkene bağlı olarak değişim göstermektedir. Her çift bebek sahibi olmak istemektedir.  

Devamını Oku
mikroenjeksiyon

Mikroenjeksiyon

Mikroenjeksiyon, yumurtanın içerisine spermin enjekte edilmesi ile döllenmenin sağlanmasına denilmektedir.  

Devamını Oku
amh-nedir-ve-ne-ise-yarar

AMH Nedir?

Kanda bakılan AMH, Yumurtalıklarda bulunan küçük foliküllerden (keseciklerden) salgılanan bir hormondur ve kadının yumurtalarındaki yumurta sayısını göstermektedir. AMH adet döneminden bağımsız olarak kanda her gün bakılabilmektedir. Ancak daha da önemlisi AMH testini çalışan laboratuvardır.

Devamını Oku

Doç. Dr. Çiğdem Yayla Abide

İngilizce eğitim veren Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesini 1998 yılında kazanarak; Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olma yolunda ilk adımlarını atan Doç. Dr. Çiğdem Yayla Abide, 2005 yılında Tıp Eğitimini başarı ile tamamlamıştır. Tıp Fakültesinde göstermiş olduğu üstün başarının ardından, TUS sınavında yüksek derece ile ilk tercihi olarak kazandığı Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, göreve başlamıştır. Devlet hizmet yükümlüğünü yerine getirmek için Nallıhan Hastanesinde 2011- 2014 yılları arasında çalıştıktan sonra, Zeynep Kamil Hastanesine geri dönmüştür. 2018 yılında Doçentlik ünvanını almış ve Zeynep Kamil Hastanesi’ nde eğitim kadrosunda görev almıştır. 2021 yılında Zeynep Kamil Hastanesinden ayrılmış ve 2022 yılı itibarı ile İstanbul Ataşehir kadın doğum kliniğinde bilgi ve tecrübesini hastaları ile paylaşmaya başlamıştır.