Vajinismus

vajinismus-nedenleri

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus nedenleri, vajinismus yani cinsel ilişki sırasında vajinada istek dışı kasılma durumunu yaşayan kadınların araştırdığı bir konudur. Vajinismus rahatsızlığının birçok sebebi olabilir. Bu rahatsızlığı yaşayan kadınlar başlangıçta bu durumun neyden kaynaklandığını anlayamayabilir.  

Devamını Oku
vajinismus-tedavisi

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus cinsel birleşme sırasında vajina girişindeki kasların istemsiz olarak kasılması ve bu kasların ilişkiye engel olmasıdır. Vajinismus tedavisi bu noktada büyük önem taşır.

Devamını Oku
cinsel-saglik

Cinsel Sağlık

Cinsel sağlık eğitimi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma yöntemleri hakkında danışmanlığının verilmesi ve kişisel ilişkilerin güçlendirilmesi, iletişim ve sevgi yoğunluğunun artırılması, güçlü bağlar kurulmasını sağlamaktadır.  

Devamını Oku
vajinismus-nedir

Vajinismus Nedir?

Vajinismus probleminde ise vajinada bulunan bu kaslar, cinsel ilişki esnasında psikolojik ya da fizyolojik olarak istemsiz bir şekilde kasılmaktadır. Bu durumda partnerlerin cinsel birliktelik yaşaması çok zordur veya imkansızdır.

Devamını Oku

 

Vajinismus, toplumda oldukça sık görülen ve maalesef ki hakkında konuşmaya utanılan bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismus tedavisini ertelemek, bireylerin bu konu hakkında konuşmaktan utanması ve kadınların bu cinsel işlev bozukluğunun sadece kendilerinde var olduğunu sanması, vajinismus tedavi sürecini olumsuz anlamda etkileyen unsurlardır.

Tıp alanındaki gelişmeler ile birlikte günümüzde vajinismus, tedavisinin yüzde yüz oranla mümkün olduğu bir hastalıktır. Vajinismus; kadınların öz güvenini, psikolojisini ve dolayısıyla da partnerlerini olumsuz anlamda etkilemektedir. Alanında uzman ve deneyimli bir doktor ile vajinismus tedavisine başlamak, iyileşme sürecini kolaylaştırmaktadır.

doc-dr-cigdem-abide

 

Doç. Dr. Çiğdem Yayla Abide

İngilizce eğitim veren Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesini 1998 yılında kazanarak; Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olma yolunda ilk adımlarını atan Doç. Dr. Çiğdem Yayla Abide, 2005 yılında Tıp Eğitimini başarı ile tamamlamıştır. Tıp Fakültesinde göstermiş olduğu üstün başarının ardından, TUS sınavında yüksek derece ile ilk tercihi olarak kazandığı Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, göreve başlamıştır. Devlet hizmet yükümlüğünü yerine getirmek için Nallıhan Hastanesinde 2011- 2014 yılları arasında çalıştıktan sonra, Zeynep Kamil Hastanesine geri dönmüştür. 2018 yılında Doçentlik ünvanını almış ve Zeynep Kamil Hastanesi’ nde eğitim kadrosunda görev almıştır. 2021 yılında Zeynep Kamil Hastanesinden ayrılmış ve 2022 yılı itibarı ile İstanbul Ataşehir kadın doğum kliniğinde bilgi ve tecrübesini hastaları ile paylaşmaya başlamıştır.