Hamilelik ve Doğum

dogum-cesitleri

Doğum Çeşitleri

Anne adaylarının gebeliğin başından beri en merak ettiği ve en çok tedirgin oldukları mevzulardan biri doğum çeşitleri konusudur. Gebelik dönemindeki kadınlar sezaryen mı, normal doğum mu, suda doğum mu, epidural ile doğum mu yapacakları konusunda gebeliğin başında doktorlarına danışırlar ancak ilk dönemler doğum şekli konusunda bir karar vermek pek doğru olmayacaktır.

Devamını Oku
atasehir-kadin-doğum

Doğum Sonrası

Doğum yapmış anneleri, aksi bir durum olmadıkça normal doğumdan 24 saat sonra, sezaryendan 48 saat sonra hastaneden taburcu etmekteyiz.  

Devamını Oku
dis-gebelik

Dış Gebelik

Dış gebeliğin diğer adı ektopik gebeliktir. Yumurtalıktan atılan yumurta hücresi, rahim ağzı yoluyla rahmi geçip gelen spermlerden biri ile, döl yatağında (rahimde) karşılaşır ve tüplerde spermler arasında en iyi olanı yumurta ile döllenir. Tüplerde döllenen yumurta normalde rahime gider ve oraya yerleşir ve büyümeye başlar, ardından fetüs oluşur.  

Devamını Oku
gebelik-takibi

Gebelik Takibi

Gebelik takibi, gebeliğin başından sonuna kadar olan dönemde gerçekleştirilmektedir. Gebelik yaşını belirlemek, anne ve bebeğin sağlık durumunu öğrenmek, gebelik planını oluşturmak amacıyla yapılmaktadır.

Devamını Oku
tekrarlayan-gebelik-kayiplari

Tekrarlayan Gebelik Kayıpları

Tüm bilinen gebeliklerin %15’i gebelik kaybı ile sonlanır. 2 veya daha fazla ardışık gebelik kaybı üreme çağındaki kadınların % 5’ ini etkilemektedir.

Devamını Oku
gebelik-ve-egzersiz

Gebelik ve Egzersiz

Gebelik, anne adayı için vücudunda önemli değişikliklerin (anatomik ve fizyolojik değişikliklerin) yaşandığı önemli bir zaman dilimidir.

Devamını Oku

Doç. Dr. Çiğdem Yayla Abide

İngilizce eğitim veren Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesini 1998 yılında kazanarak; Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olma yolunda ilk adımlarını atan Doç. Dr. Çiğdem Yayla Abide, 2005 yılında Tıp Eğitimini başarı ile tamamlamıştır. Tıp Fakültesinde göstermiş olduğu üstün başarının ardından, TUS sınavında yüksek derece ile ilk tercihi olarak kazandığı Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, göreve başlamıştır. Devlet hizmet yükümlüğünü yerine getirmek için Nallıhan Hastanesinde 2011- 2014 yılları arasında çalıştıktan sonra, Zeynep Kamil Hastanesine geri dönmüştür. 2018 yılında Doçentlik ünvanını almış ve Zeynep Kamil Hastanesi’ nde eğitim kadrosunda görev almıştır. 2021 yılında Zeynep Kamil Hastanesinden ayrılmış ve 2022 yılı itibarı ile İstanbul Ataşehir kadın doğum kliniğinde bilgi ve tecrübesini hastaları ile paylaşmaya başlamıştır.