Hamilelik Sürecim

gebelik-takibi

Gebelik Takibi

Gebelik takibi, gebeliğin başından sonuna kadar olan dönemde gerçekleştirilmektedir. Gebelik yaşını belirlemek, anne ve bebeğin sağlık durumunu öğrenmek, gebelik planını oluşturmak amacıyla yapılmaktadır.

Devamını Oku
hafta-hafta-gebelik

Hafta Hafta Gebelik

Hafta hafta gebelik takibi hamilelik dönemini yaşayan anne adayları için büyük önem taşır. Hamilelik, bir kadının vücudunda gebelik süresince meydana gelen çeşitli değişimlerle belirgin bir ilerleme gösterir. İlk aşamada, gebelik belirtileri, adet dönemi gecikmesi, mide bulantıları ve yorgunluk gibi hormonal değişikliklerle ortaya çıkar.

Devamını Oku
hamileykeniliskiyegirebilirmiyim

Hamileyken İlişkiye Girebilir miyim?

Gebelik sürecinde, özellikle ilk gebelik ise; hormonların ve vücudunuzdaki fiziksel değişimin yaratmış olduğu psikolojik - duygusal baskı nedeniyle birçok gebe cinsel birlikteliğin bebeğe zarar vereceğini, bebeğinde anomalilere yol açabileceğini, erken doğuma neden olabileceğini düşünmektedir.

Devamını Oku
hamilelikte-yapilmasi-istenen-asilar

Hamilelikte Yapılması İstenen Aşılar

Hamilelikte yapılması istenen aşılar hem anneyi hem bebeği olası sorunlardan korumayı amaçlar. Hamilelikte büyüme geriliği, bebeğin ölü doğumu, nörolojik sorunlara neden olabilecek enfeksiyonlar, erken doğum ihtimalini azaltmak için anneye bazı aşılar uygulanabilir.

Devamını Oku
hamilelikte-ultrason

Hamilelikte Ultrason

İçerik güncelleniyor...

Devamını Oku
gebelik-ve-egzersiz

Gebelik ve Egzersiz

Gebelik, anne adayı için vücudunda önemli değişikliklerin (anatomik ve fizyolojik değişikliklerin) yaşandığı önemli bir zaman dilimidir.

Devamını Oku
erken-dogum-tehditi

Erken Doğum Tehditi

İçerik Güncelleniyor...

Devamını Oku
riskli-hamilelikler

Riskli Hamilelikler

İçerik güncelleniyor...…  

Devamını Oku

 

Doç. Dr. Çiğdem Yayla Abide

İngilizce eğitim veren Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesini 1998 yılında kazanarak; Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olma yolunda ilk adımlarını atan Doç. Dr. Çiğdem Yayla Abide, 2005 yılında Tıp Eğitimini başarı ile tamamlamıştır. Tıp Fakültesinde göstermiş olduğu üstün başarının ardından, TUS sınavında yüksek derece ile ilk tercihi olarak kazandığı Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, göreve başlamıştır. Devlet hizmet yükümlüğünü yerine getirmek için Nallıhan Hastanesinde 2011- 2014 yılları arasında çalıştıktan sonra, Zeynep Kamil Hastanesine geri dönmüştür. 2018 yılında Doçentlik ünvanını almış ve Zeynep Kamil Hastanesi’ nde eğitim kadrosunda görev almıştır. 2021 yılında Zeynep Kamil Hastanesinden ayrılmış ve 2022 yılı itibarı ile İstanbul Ataşehir kadın doğum kliniğinde bilgi ve tecrübesini hastaları ile paylaşmaya başlamıştır.